fbpx

Kirg ja valu. Eesti kunstiklassika Mart Lepa ja René Kuulmanni erakogudest

Reedel, 4. juulil kell 16 avab Tartu Kunstimuuseum, mille Näitusemaja tähistas äsja oma 20. aastapäeva, 10. püsiekspositsiooni. Eesti kunsti klassikat on 20 aasta jooksul kahel korrusel näidatud juba üheksas erinevas versioonis. Juubelinäitus on seekord aga oluliselt erinev. Esinema on palutud kaks tuntud kunstikollektsionääri, kes oma kogu veidi väiksemas ulatuses on koos näidanud juba paarikümnel korral, nii suurearvuliselt tulevad aga välja esmakordselt.

Tartu Kunstimuuseumil on suur au esitleda Eesti suurima erakogu omaniku Mart Lepa ja kunstimetseen René Kuulmanni erakollektsioone.

Mart Lepp alustas kogumisega 1961. aastal, nende pere kunstikogule pani aluse tema ema Selma Lepp. Kuni 1970-ndate aastateni keskenduti peamiselt graafikale, pärast seda nii kaasaegsele kui pärandisse kuuluvale maalikunstile. 1990. aastaks, mil Mart Lepp esimest korda Tartu Kunstimuuseumis näituse tegi, oli moodustunud äärmiselt hea maitsega valitud kogu, millest ei saa täna mööda minna ükski vanemast kunstist näitust tegev kuraator. Nagu iga õige kollektsionäär on Mart Lepp ka ammendamatu teabeallikas kõige kunsti puutuva suhtes.

René Kuulmanni kogu sai alguse 1988. aastal ning tema keskendus algul maalikunsti klassikutele. Uuel sajandil on ta rõhku pannud rohkem nooremale eesti kunstile. 2004. aastal omandas ta peaaegu tervikuna Eesti Maalijate Liidu aastanäituse „Ich bin ein Maler.“ Tema kogus leidub ka vene avangardi teise laine meistrite töid.

Kõnesoleval näitusel „Kirg ja valu“ annavad kaks kollektsionääri enda vaate eesti kunsti viimase saja aasta loole. Seega ootavad vaatajaid Kristjan Raua, Ants Laikmaa, Konrad Mägi, Nikolai Triigi, Karin Lutsu, Johannes Greenbergi, Elmar Kitse, Aleksander Vardi, Endel Kõksi, Tiit Pääsukese, Jaan Toomiku, Peeter Lauritsa ja palude paljude teiste kunstnike tööd, mida tavapäraselt muuseumis näha ei saa. Kuna kogud on nii rikkad, et kõik korraga välja lihtsalt ei mahu, on plaanis suure näituse sees 3-4 väiksemat, ühele kunstnikule ( E. Kits, O. Terri) pühendatud ekspositsiooni. Väljapanekuga kaasneb kataloog, mille tegemist toetas Eesti Kultuurkapital.

Näitus jääb avatuks 2009. aasta veebruarini.

Näituse kuraator: Reet Mark