2001 aasta lõpul jõudis Tartu Kunstimuuseumisse ligi 100 õlimaali, ning 3000 ühiku ümber graafikat, akvarelle ja joonistusi Karin Lutsu Rootsi perioodi töödest. See suurepärane kogu on Eesti kunstipublikule peaaegu täies ulatuses tundmatu.
Karin Luts (s. 29. aprill 1904) on üks andekamaid ja omanäolisemaid Eesti kunstnikke. Lõpetanud 1928 aastal Tartu Kõrgema Kunstikooli “Pallas”, täiendas ta end esmalt Pariisis ning hiljem Roomas. Eesti kunstipublik tunneb tema 1920-30-ndate aastate loomingut. Kunstniku naivistlikus laadis, groteskse alavarjundiga tööd köitsid kohe ka toonase kunstikriitika tähelepanu. Tema maalid “Leerilapsed”, “Vähisööming”, “Commedie Francaise” kuuluvad meie kunstiloo kullafondi.
Lutsu saatus on sarnane nende paljude eestlaste omaga, kes 1944. a. kodumaalt põgenesid. Uue kodu leidis kunstnik koos oma abikaasa Peeter Arumaaga Rootsis. Sellesse perioodi jääb tema aktiivsem elu ja loominguperiood. Luts reisib palju, külastab suuri kunstinäitusi nagu Veneetsia biennaal, hakkab tegelema graafikaga, avaldab artikleid kunstist. Samas ei teata tema loomingust Eestis õieti midagi. Peale kunstniku surma 7. mail 1993 on kunstniku pärandit hallanud Arvo Marits, tänu kellele on nüüd Lutsu tööd jõudnud Eestisse. Tartu Kunstimuuseumil seisab ees suur ülesanne kogu materjal läbi töötada ning valmistada ette suur ülevaatenäitus kunstniku 100 sünniaastapäevaks. Samaks ajaks on plaanitud ka K. Lutsu loomingut tutvustava kataloogi valmimine. Karin Lutsu pärand annab võimaluse paremini tundma õppida väliseesti kunstis toimunud muutusi ning leida ühisjooni Eesti kunstis toimunud protsessidega. Peale 2004. aastal toimuvat näitust saab kunstniku tööde omanikuks Tartu Kunstimuuseum ning need täiendavad meie senist väliseesti kunstnike Eduard Ole, Endel Kõksi jt kogusid.
Praegune näitus oleks väikeseks eellooks tulevasele suurele ülevaatenäitusele, ning sellega loodame tekitada tõsisemat huvi Karin Lutsu loomingu vastu meie kunstipublikus.
Kuraator(id) : Mare Joonsalu, Tiiu Talvistu