fbpx

Karin Luts. Ühe lehe lugu

Reedel, 1. veebruaril kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimuuseumi näitusemaja I korrusel uus näitus ”Karin Luts. Ühe lehe lugu”, mis tutvustab uue nurga alt  kunstniku graafikaloomingut.

2001. aastal jõudis Tartu Kunstimuuseumi Karin Lutsu (1904-1993) pärandus. Õigemini osa pärandist, mis koosnes kunstiteostest ning kunstikirjandusest. Kokku sai muuseum üle 3000 kunstiteose, millest suurem osa on K. Lutsu enda teosed. 2004. aastal valmis näitus ning monograafiline kataloog ”Konfliktid ja pihtimused. Karin Luts 1904-1993”, kus esimest korda sai täies mahus käsitleda kunstniku nii kodus kui paguluses tehtud loomingut. Koostajate tööd hinnati 2005. aasta Kr. Raua medali ja Kunstiteadlaste Ühingu aastapreemiaga.

Kuigi nüüdseks üheksa aasta tagusel näitusel oli graafikale pühendatud peaaegu terve korrus, jäi väga palju lehti välja. Kuna kollektsioon tuli muuseumisse kunstniku kodust, olid alles ka kavandid, proovitrükid ja erinevate värvidega katsetused. Karin Lutsu omapära graafikuna seisneb selles, et ta trükkis suurema osa oma lehtedest ise. Talle oli iga uue lehe trükkimine nagu uue akvarelli tegemine. See aga tähendas, et trükitud lehed ei tulnud sugugi ühte moodi, nii nagu ostjad ja eriti galeriide omanikud olid harjunud.  Näituse algidee oli näidata vaid 2-3 konkreetset graafilist lehte nende mitmetes värvivariantides, kuid valiku käigus otsustati siiski rohkemate lehtede ja kavandite kasuks. Nüüd on võimalik  näha, kuidas kunstniku idee arenema hakkab, kuidas ta kõigepealt teeb kavandi kalkapaberile, kuidas lisab sinna juurde värvid, kuidas aegajalt loob lausa eraldi kollaažiks kujuneva kunstiteose ja viib selle siis graafikasse.  Näitusele on lipsanud mõni üksik maal, millele tehtud kavand oli aluseks ka graafilisele lehele. Samuti ei raatsitud loobuda paarist kavandist-kollaažist, millele ei leidunud vastavat graafilist lehte; tööd on enneolematult põnevad. Harva saab heita pilgu kunstniku loomingu sellisele poolele.

Näitus ”Karin Luts. Ühe lehe lugu” jääb avatuks 7. aprillini. 7. veebruaril kell 17.00 saab teoks esimene jalutuskäik kuraatoriga Karin Lutsu näitusel.