fbpx

Johann Köler 175

12. oktoobrist saab imetleda eesti kunstipärandi ühe suurima meistri, rahvusliku professionaalse kunsti rajaja Johann Köleri loomingut.

Johann Köleri sünnist möödus 8. märtsil 175 aastat. Jõuda 19. sajandil eesti talupoja perest suure tsaaririigi pealinnas kunstnikuks-akadeemikuks ja professoriks ning kõrgseltskonna portretistiks, oli oma aja kohta tõeline suursaavutus kui mitte ime. Ime, mis tugines kunstniku meelkindlusel ja andel. Inimlik suurus kogu kunstnikuedu juures oli, et Köler ei unustanud oma päritolu, mis enamusele edasijõudnud eestlastele omane oli, vaid jäi alati eesti patrioodiks ja talupoegade eestseisjaks Peterburis.

Eesti Kunstimuuseum tähistas kunstniku juubelit suurejoonelise näitus-projektiga, mis kestis Tallinnas märtsist septembrini ja millega kaasnesid mitmed üritused ning trükised. Tartu Kunstimuuseumis saab Tallinnas väljasolnust näidata vaid valikut kunstniku loomingu tippteostest, kuna meie väiksemad ruumid ei võimalda kogumahus seda üle tuua. Tartu näitus paneb välja igast Köleri loominguetapist silmapaistvamad tööd, hulgaliselt portreid ja joonistusi.