fbpx

Ingrid Allik. Sekret

08.07.202315.10.2023 

Näituse idee kasvas välja lapsepõlve armastatud mängust, milles on ühendatud soov oma „aardeid“ peita ja samaaegselt neid ka näidata. Kunstnik jagab vaatajatega oma kollektsiooni, milles tema looming seguneb aastakümnete jooksul kogutud isiklikke tähendusi kandvate esemete ja materjalidega. Vaataja kaasatakse mängu, kus saladuste avastamiseks tuleb ise galeriiruumi loodud installatsiooni aktiivselt sekkuda, tavapäratul viisil avastada, kogeda ja uurida. Näitus on esmakordselt olnud eksponeeritud Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis 2020. aastal.

Ingrid Allik: „„Tule, vaata, mul on sekreet!” ütles 5-aastane mina ja kutsus isa vaatama põõsa varju kivi alla peidetud portselanikildu. Cekpet (vk saladus) oli ilmselt vene tüdrukutelt õpitud peitusemäng, mis aja jooksul arenes ilusate asjade (kommipaberid, lilleõied, metallkorgid) peitmiseks klaasitüki alla salajasse kohta. Selles mängus ühines veetleval moel saladuste varjamine ja näidata soovimine. Aja jooksul on koju ja hinge kogunenud minu jaoks olulisi inspireerivaid mälestusi, esemeid, katsetusi, leide, emotsioone, millele pole leidnud õiget hetke ega kohta, et neid teistega jagada. Need on peidus olnud. Ja need jäävad peitu. Kuid annan võimaluse soovijail piiluda neisse saladustesse, leida materjali- ja värvikoosluste ning sõna ja pildi kaudu kas äratundmist, pettumust, ilu!?, mõistmist, segadust või rõõmu.”

Ingrid Allik (s 1958) lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudi keraamika eriala 1981. aastal. Pärast lõpetamist töötas ta Tallinna Ehituskeraamika Tehase Siimusti tsehhis kunstnik-dekoraatorina. Ülikooli ajal tärganud huvi Jaapani kultuuri ja keraamika vastu viis enesetäienduseni Kokusai Ikebana Instituudi kaugõppes. 1987. aastast alates on ta töötanud vabakutselise kunstniku ja Eesti Kunstiakadeemia keraamikaosakonna inspireeriva ja hinnatud õppejõuna. Ingrid Allik oli üks esimesi Eesti keraamikuid, kes hakkas oma loomingus kasutama Jaapanist tuntud rakutehnoloogiat. 2004. aastal kaitses ta EKAs rakutehnikat käsitleva tööga magistrikraadi ning andis 2010. aastal välja käsiraamatu „Raku. Kujunemine ja kogemus”. Ta osaleb näitusel 1984. aastast ning on alates 1989. aastast osalenud töötubades, residentuurides ja konverentsidel  Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Saksamaal, Itaalias, Islandil, Taanis, Tasmaanias, Jaapanis, USAs ja Venemaal. Ingrid Allik kuulub Eesti Kunstnike Liitu, Keraamikute Liitu ja Eesti-Jaapani Assotsiatsiooni, teda on tunnustatud 2010. aastal keraamiku tiitliga, 2019. aastal EKA loomepreemiaga, 2020. aastal aasta keraamiku tiitliga ja 2020. aastal Eesti Kultuurkapitali kujutava- ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia. Ingrid Alliku teoseid leidub nii ETDMi, Eesti Ajaloomuuseumi ja Tallinna Linnamuuseumi kollektsioonides kui ka kogudes Lätis, Leedus, Taanis, USAs, Saksamaal ja Jaapanis.

 

Kunstnik: Ingrid Allik
Konsultant: Ketli Tiitsar (ETDM)
Graafiline disainer: Tuuli Aule
Koordinaator: Kristlyn Liier

Näitus on koostöös Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumiga.

 

Päisepilt: „Sekret“ näitusevaade ETDM-is. Foto Hedi Jaansoo