fbpx

Ingrid Allik. Sekret

08.07.202315.10.2023 

Autobiograafiliste ja elu ringkäiku hõlmavate teemadega tegelev Ingrid Allik on valinud keraamikuna võimaluse tegeleda vabaloominguga. Keraamikaga jätkuvalt ja uudishimulikult katsetades ning loomingulist protsessi väärtustades on ta kunstnikuna pidevas muutumises ja arengus, seadmata endale piiranguid ei meediumis ega mõõtmetes.

Ingrid Alliku kunstnikupraktika ulatub üksikutest objektidest mastaapsete installatsioonideni. Tema loomingus on tihti kõrvuti kunstniku loodud objektid kogutud esemetega, mis üksteist võimendades jutustavad lugusid kogemustest ja elust kõige laiemalt.

Seekordse näituse idee kasvas välja lapsepõlve armastatud mängust, milles on ühendatud soov oma „aardeid“ peita ja samaaegselt neid ka näidata. Kunstnik jagab vaatajatega oma kollektsiooni, milles  tema looming seguneb aastakümnete jooksul kogutud isiklikke tähendusi kandvate esemete ja materjalidega. Vaataja kaasatakse mängu, kus saladuste avastamiseks tuleb ise galeriiruumi loodud installatsiooni aktiivselt sekkuda, seda tavapäratul viisil avastada, kogeda ja uurida.

Ingrid Allik (snd 1958) lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudi keraamika eriala 1981. aastal. Pärast lõpetamist töötas ta Tallinna Ehituskeraamika Tehase Siimusti tsehhis kunstnik-dekoraatorina. Ülikooli ajal tärganud huvi Jaapani kultuuri ja keraamika vastu viis enesetäienduseni Kokusai Ikebana Instituudi kaugõppes. 1987. aastast alates on ta töötanud vabakutselise kunstniku ja Eesti Kunstiakadeemia keraamikaosakonna inspireeriva ja hinnatud õppejõuna. Ingrid Allik oli üks esimesi Eesti keraamikuid, kes hakkas oma loomingus kasutama Jaapanist tuntud rakutehnoloogiat. 2004. aastal kaitses ta EKAs rakutehnikat käsitleva tööga magistrikraadi ning andis 2010. aastal välja käsiraamatu „Raku. Kujunemine ja kogemus“.

Ta osaleb näitustel 1984. aastast ning on alates 1989. aastast osalenud töötubades, residentuurides ja konverentsidel Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Saksamaal, Itaalias, Islandil, Taanis, Tasmaanias, Jaapanis, USAs ja Venemaal.

Ingrid Allik kuulub Eesti Kunstnike Liitu, Keraamikute Liitu ja Eesti-Jaapani Assotsiatsiooni, teda on tunnustatud 2010. aastal ja 2020. aastal aasta keraamiku tiitliga, 2019. aastal EKA loomepreemiaga ja 2020. aastal Eesti Kultuurkapitali kujutava- ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia.

Ingrid Alliku teoseid leidub nii ETDMi, Eesti Ajaloomuuseumi ja Tallinna Linnamuuseumi kollektsioonides kui ka kogudes Lätis, Leedus, Taanis, USAs, Saksamaal ja Jaapanis.

 

Kunstnik: Ingrid Allik
Graafiline disainer: Tuuli Aule
Koordinaator: Kristlyn Liier

Näituse meeskond: Indrek Aavik, Indrek Grigor, Kristlyn Liier, Katrin Lõoke, Urmo Teekivi, Ketli Tiitsar, Toomas Übner

Tekstide autorid: Ingrid Allik, Ketli Tiitsar (kunstniku tutvustus ja elulugu)

Keeletoimetaja: Hille Saluäär/Antenna OÜ

Tõlge: Refiner Translations

Tänud: Andres Allik, Mattias Allik, João Araújo, Arvīds Endziņš, Keidi Jaakson, Eve Kaaret, Tiina Kaljuste, Eve Koha, Leena Kuutma, Triin Lehismets, Kris Lemsalu, Anne Metsis, Tõnu Narro, Iris Orasjärvi, Urmas Puhkan, Taavi Teevet, ema, isa, KULKA, koroonaviirus, sõbrad ja kaaslased

Näitus on koostöös Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumiga.

 

Näitusevaated
Fotod: Madis Palm

 

Meedia:

04.10.2023 „Kuhu minna ja mida teha oktoobris? Eesti Naise toimetuse kultuurisoovitused“ – Eesti Naine

21.08.2023 „Eakatele mõeldud eriprogramm kunstimuuseumis jätkub“ – Tartu Postimees

21.08.2023 „Tartu Kunstimuuseumis algab taas „Seenioride reede“ eriprogramm“ – GoodNews

11.07.2023 „Kunstnik tõmbab vaatajad mängu“ – Tartu Postimees

06.07.2023 „Ingrid Alliku isikunäitus „Sekret“ Tartu Kunstimuuseumis“ – Sirp

01.07.2023 „KINDEL LAKS ⟩ Armastus, saun ja aardejaht“ – Postimees Kultuur

01.07.2023 „KINDEL LAKS ⟩ Armastus, saun ja aardejaht“ – Postimees Kultuur

29.06.2023 „Alates 8. juulist saab Tartu Kunstimuuseumis külastada Ingrid Alliku isikunäitust “Sekret”“ – GoodNews