fbpx

Martta Tuomaala „FinnCycling-Soumi-Perkele!”

17.07.2020—27.09.2020

Tartu Kunstimuuseumi Projektiruum

Tartu Kunstimuuseum kutsub nautima Marta Tuomaala unikaalset videoinstallatsiooni „FinnCycling”, mis loob galeriisse erilise jalgratta-spinning’u stiilis treeningklassi. Teos on osa laiemast projektist, mis uurib tööga seotud teemasid ning naiste rolli Soome ühiskonnas.

Näitus „FinnCycling-Soumi-Perkele!” toob Tartusse Helsingis elava kunstniku Martta Tuomaala videoinstallatsiooni, mis koosneb videost ja kahest treeningrattast, mida külastajad kasutada saavad. Tunnipikkune teeningvideo räägib Soome ühiskonna jaoks olulistest päevakajalistest, sotsiaalsetest ja keskkonnateemadest, mida esitatakse treeningsõnavara ja räpplaulude saatel. Irooniline ja absurdimaiguline video karikeerib Soome üleeelmise valitsuse lühinägelikke otsuseid, mis sisimas tulevad tuttavad ette ka eestlastele.

„Tere tulemast minu 45-minutilisse tubasesse jalgrattatrenni, minu nimi on Martta. Tegemist on pideva kardiotreeninguga, kus pole pause, kuid pole ka intensiivseid spurte. Sul peaks olema piisavalt võhma, et rääkida või isegi kaasa laulda. Tee lihtsalt minu järgi ja saad selja higiseks. Programmi nimi on „FinnCycling-Soumi-Perkele!” Tahan, et oleks kohe selge, et ma pole mingi sportlane, nii et mul pole õrna aimugi, kas põletame rasvu või ajame lihtsalt lihased valusaks.”

Martta Tuomaala (s. 1983) on Helsingis elav multidistsiplinaarne kunstnik. Tuomaala fookuses on erinevad filmikunsti vormid, videokunst ja installatsioon. Tema praktika hõlmab sotsiaalset kunsti ja aktivistlikku uurimust. Teostes korduvad teemad nagu tööliste igapäevaelu, indiviidide ja kogukondade kannatused ning võimu kuritarvitamine. Tuomaala on töötanud erinevatel madalapalgalistel töökohtadel ning see on inspireerinud teda looma projekte, mis rõhutavad tööliste õigusi.

Kuraator: Julia Polujanenkova
Koordinaator: Kristlyn Liier
Graafiline disain: Tnxalatte disainikollektiiv (Anastassia Šarõmova, Olga Makaronskaja ja Sofia Isupova)
Haridusprogramm: Kristel Sibul
Näituse meeskond: Richard Adang, Nele Ambos, Tanel Asmer, Indrek Grigor, Joanna Hoffmann, Margus Joonsalu, Jaanika Kuznetsova, Katrin Lõoke, Anti Saar, Peeter Talvistu, Kristo Tamm, Urmo Teekivi
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, AVEK, MyFitness

 

Näituse „FinnCycling-Soumi-Perkele!” või täismaja piletiga on sissepääs MyFitnessi klubisse pileti ettenäitamisel ühekordne külastus 3 EUR.

Näitusevaated
Fotograaf Hedi Jaansoo

Vaata kõiki pilte siit

Meedia:

15.07.2020 “Tartu Kunstimuuseumis avatakse naiste rollist Soome ühiskonnas rääkiv videoinstallatsioon” – ERR Kultuur