fbpx

Eve Kase isikunäitus. 2+2=…

Alates 26. jaanuarist on Tartu Kunstimuuseumi esimesel korrusel avatud Eve Kase isikunäitus “2 + 2 = …”. Näitus asetub tõe ja fiktiivsuse piirimaile ning suhestub eelkõige tõejärgsuse fenomeniga, esitades kunstniku lähiaastate silmapaistvamat loomingut. Näitus jääb avatuks 13. maini 2018.

Mänguliste ja lavastuslike omailmade kaudu uurib Kask praegusele ajale iseloomulikke ühiskondlikke igatsusi, tõekspidamisi ning hirme. Kaske võib näha triksterina, kes kunstilise fiktiivsuse abil mängib ja kavaldab, soovides sel viisil tühistada võimu autoriteeti ning sotsiaalselt kehtivaid diskursuseid. Näituse jaoks on valminud mitu uut kunstiteost, milles kerkivad esile teemad nagu näiteks uuspopulism, poliitiline propaganda ning teadmiste ja võimu suhe.

Olles elanud nii nõukogudeaegses kui ka iseseisvas Eestis, on Kasel kunstnikuna hea ülevaade kahe erineva poliitilise režiimi toimimisest. Nii vaatleb ta ühtlasi Nõukogude aega ühe tõejärgse ühiskonna näitena, uurides, millised toonase ühiskonna mehhanismid on üle kandunud Eesti praegusesse sotsiaalpoliitilisse olukorda. Kaske huvitab eelkõige kaasaegne info- ja meediaruum ning selle võime kujundada igapäevaselt meie ühiskondlikke väärtuseid. Luues ruumilise keskkonna, mis peegeldab nn tõejärgset ajastut, uurib Kask, kuidas võiksime tõlgendada seda fenomeni praeguses ühiskondlikus situatsioonis. Millised on tõejärgsuse kui nähtuse ilmingud ja tagajärjed? Kas seda võiks näha ka produktiivsena?

Eve Kask kasutab oma loomingus peamiste vahenditena huumorit ja fiktsiooni. Olles omandanud hariduse 1984. aastal ENSV Riiklikus Kunstiinstituudis raamatugraafika erialal, paelub Kaske sageli raamatuformaat ning tekstiline lähenemine, lisaks leiab tema viimaste aastate loomingust ka graafikat, fotot ja ruumiinstallatsioone.

Näitust saadab tutvustav trükis. Lisaks ilmub Eve Kase autoriraamat „EE Eesti edulugu“, mis avab laiemalt näitusel esitatud teemasid, sidudes sotsrealistlikku propagandistlikku pildikeelt kaasajaga ning luues paralleele nõukogulike visuaalide ja Eesti kaasaegse meedia- ja inforuumi vahel. Raamat on müügil Tartu Kunstimuuseumi muuseumipoes.

Näitusega käib käsikäes ka haridusprogramm erinevatele vanusegruppidele ja kooliastmetele. Rohkem infot: Kristel Sibul, kristel@tartmus.ee, tel 5881 7801.

Näituse kuraator: Brigita Reinert
Näituse kujundaja: Ott Kagovere
Graafiline disainer: Anna Kaarma
Koordinaator: Julia Polujanenkova

Näituse töögrupp: Nele Ambos, Ene Jaago, Mare Joonsalu, Margus Joonsalu, Hanna-Liis Kont, Heiti Kulmar, Jaanika Kuznetsova, Triin Metsla, Marika Mikli, Helena Möldre, Arina Polujanenkova, Juta Ristsoo, Ulla Säre, Kristo Tamm, Ago Teedema, Urmo Teekivi, Piia Õunpuu

Tänud: Madli Ehasalu, Eha Garšnek, Andrei Hvostov, Mart Jagomägi, Jaana Jüris, Tiina Kaalep, Harri Kaplan, Jan Kaus, Eha Komissarov, Pille Kraas, Karolin Kõrge, Neeme Külm, Carl-Dag Lige, Pavel Makov, Triin Metsla, Elvira Mutt, Marko Nautras, Kevin Sebastian Saaremäe, Diandra Rebase, Liis Reier, Mati Schönberg, Madis Vabaoja, Roland van der Velden, Tiit Veski, Kaja Reinert, Neinar Seli, Eesti Kunstimuuseum, AS Pakett, Eesti Rahvusraamatukogu, UBS Repro OÜ, Teater Vanemuine, Grano Digital AS, Kohvik Sinilind ja projektis “Kirjastus Bläkk” osalenud kirjanikud!

Näituse ja trükiste valmimist toetavad Eesti Kultuurkapital ja Meediagrupi OÜ.

Meediakajastus

H. All, “Eve Kase isikunäitus seob kunstniku erinevad projektid üheks” – “Aktuaalne kaamera”, 25. I 2018

R. Hanson, “Eve Kask mängib tõejärgsusega” – Tartu Postimees, 30. I 2018

J. Saar, “Poliitilise kitši hall argipäev” – Sirp, 16. II 2018

A. Zahharov, “Eve Kase tõejärgsuse labürint” – Müürileht, aprill 2018

K. Piirimäe, “Eve Kase põnev mäng tõe ja tõejärgsusega” – Tartu Postimees, 9. V 2018

Näitusevaated

Lisainfo:
Piia Õunpuu
Tartu Kunstimuuseumi kommunikatsiooni- ja turundusspetsialist
piia@tartmus.ee
+372 5666 5664