fbpx

Eraldatuses

15.05.2021—27.06.2021

Tartu Kunstimuuseumi projektiruumis avatakse 15. mail 2021 Eesti Kunstiakadeemia magistrantide kureeritud näitus „Eraldatuses”

Näituse „Eraldatuses“ keskseks tööks ning mõtteliseks lähtepunktiks on Ilja Kabakovi piltjutustus „Aknasse vahtiv Arhipov“, mis kujutab Arhipovi-nimelise tegelase sattumist haiglasse, kus eraldatus ja üksindus ta meeleseisundile üha laastavamat mõju avaldavad.

Eelmise ja ka selle aasta kevadel sattusime ootamatult Arhipoviga sarnasesse olukorda. Teadmata ajaks koduseinte vahele eraldatuna jälgisime esialgu huviga aknast juhuslikke möödujaid ja igapäevaseid situatsioone. Aja möödudes ja üksinduse süvenedes muutus aken piiriks isolatsiooni ja vabaduse vahel. Aknast ei paistnud enam ainult silmaga nähtav, vaid seal peegeldusid ka meie unistused ja igatsused.

Kabakovi albumi kõrvale valitud Jüri Arraku, Kai Kaljo, Nikolai Kormašovi, Ilmar Malini, Karl Pärsimäe, Ülo Soosteri ja Andres Toltsi teosed on loodud erinevatel aegadel erinevates kohtades ning kujutavad erinevatest põhjustest tingitud eraldatust. Neid kõiki ühendav aknamotiiv kõneleb ühtaegu nii isiklikust kogemusest – igaühe aknast avanev vaade – kui ka ajastu- ja kontekstiülesest eraldatusest.

 

Kuraatorid: Signe Friedenthal, Reigo Kuivjõgi, Eerika Niemi, Jelizaveta Pratkunas, Kerly Ritval, Jelizaveta Sedler, Mae Variksoo

Töögrupp: Richard Adang, Nele Ambos, Indrek Grigor, Mare Joonsalu, Margus Joonsalu, Hanna-Liis Kont, Kristlyn Liier, Katrin Lõoke, Kadri Mägi, Julia Polujanenkova, Anti Saar, Kristel Sibul, Peeter Talvistu, Ago Teedema

Graafiline disain: Laura Pappa

Teosed: Tartu Kunstimuuseum, Eesti Kunstimuuseum, Kai Kaljo

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstiakadeemia, Krisostomus, Hektor Light, Peaasi.ee

 

„Eraldatuses” näituse brošüür

Näed näitust tutvustavaid klippe siin 

Näituse „Eraldatuses” kuraatorid kutsuvad igas vanuses kunstisõpru joonistama ja jagama oma aknavaadet. Tutvu ülesandega ja osale!

 

Näitusevaated
Fotograaf Taavi Piibemann
Vaata kõiki pilte siit

Ilja Kabakov „Aknasse vahtiv Arhipov“

Virtuaaltuur näitusel „Eraldatuses“ (15.05.2021–27.06.2021).

Autor: Jevgeni Zolotko

 

Meedia:

19.05.2021 “Näitusel vaatab vastu üheksakümnendate ülbus” – Tartu Postimees Kultuur

03.05.2021 “Ülevaade. Mitmed muuseumid ja galeriid taasavavad uksed uute näitustega” – ERR Kultuur

03.05.2021 “Tartu Kunstimuuseumis avatakse EKA magistrantide kureeritud näitus Eraldatuses” – ERR Kultuur

03.05.2021 “Näitus «Eraldatuses» avatakse Tartu Kunstimuuseumis” – Postimees Kultuur

24.04.2021 “Kunstiministeerium” – Klassikraadio