fbpx

Equador ja Keenia põhjamaalaste pilgu läbi. Arja Toivonen ja Epp Meisner

Epp Meisner on sündinud Tartus ja lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia. Tema elutee on viinud ta väljapoole Eestit ning üks erilisemaid ja kogemusterikkamaid eluetappe möödus Keenias. Ta oli Keeniast niivõrd haaratud, et koolitas end Keenia Rahvusmuuseumi giidiks ja hakkas lõuendile jäädvustama pärismaalasi nende eksootilises toreduses, mis on juba kadumisohus. Nii ongi tema maalides ja fotodes peale väga aafrikapäraste paikade ja värvide väga põnevat etnoloogilist teavet. Iga pildi taga on autori isiklik lugu, omad suhted ja tunded.

Epp Meisneri esimesel isiknäitusel Eestis on väljas ligi 30 maali, paarkümmend fotot ja joonistused koos selgitavate tekstidega.

Arja Toivonen õppis Müncheni ja Düsseldorfi kunstiakadeemiates ja läks siis Lõuna-Ameerikasse otsima uut, omanäolist sisu oma töödesse. Ta on küllap ainuke soome kunstnik, kes on elanud ja töötanud Lõuna-Ameerikas üle 10 aasta. Ta sõbrunes indiaanlastega, elas nende kodudes ja võttis osa nende elust ja tööst. Ecuadoris, Otavalos rajas ta ka oma kodu. (Tema abikaasa on quechua hõimu kuuluv muusik Rafael Cachiguango).

Arja Toivonen on talletanud indiaanlaste elu paljusid tahke: usupühad, muusika, fiesta, töö, naine, Amazonase vihmametsade loodus ja loomad. Stiililiselt seob ta oma realistlikku käsitluslaadi naivismi ja rahvakunsti elemente. Tööde värvidki sünnivad otse ümbritsevas looduses ja hõimu riietuses valitsevast värvikast sinisest ja punapruunist.

Alates 1992 elab Arja Toivonen oma perega taas oma sünnipaigas Juupajoel, kus vanast külakoolist on saanud nii kodu kui ateljee nimega “Ateljee Otavalo”.

Epp Meisneri ja Arja Toivoneni ühisnäitusega “Keenia ja Ecuador põhjamaalase pilgu läbi” Tartu Kunstimuuseumi seinte vahel on kokku saanud maailma mõlemad poolkerad ja erinevad rahvad.

Kuraator(id) : Ene Asu-Õunas ja Krista Piirimäe