fbpx

Eesti Energiad. Harjumuse jõud

16.10.2021–30.01.2022

Alates 16. oktoobrist on Tartu Kunstimuuseumi teine ja kolmas korrus Eesti Energiate päralt.

Eesti Energiad – Jüri Ojaver, Paul Rodgers, Jaan Toomik ja Jaan Paavle – astusid üheskoos esmakordselt üles 1999. aastal Tallinnas Soolalaos. Sestsaati on toimunud kaheksa välisnäitust, kuid Eestis on tegemist alles teise ühise ülesastumisega.

Ennekõike isikliku sõpruse läbi seotud kunstnike üheks „ihukriitikuks“ ja kuraatoriks on Johannes Saar, keda parafraseerides võib Eesti Energiate loomingulise lähtepunkti kokku võtta kui sotsioloogilise nähtuse: mees, keskealine, abielus. Keskeast on autorid tänaseks välja kasvanud, millele viitab ka näituse eneseirooniline pealkiri „Harjumuse jõud”. Meistrite ambitsioon ei ole kuhugi kadunud, kuid eneseteostuse vahend – kunst – on ajaga muutunud eksistentsiaalsest sunnist harjumuspäraseks valikuks.

Vaatamata mehelikule rohmakusele, mida kunstnike sageli musta huumoriga vürtsitatud loomingule kindlasti ette heita saab, ei ole nende siiras maailmavaatluses pahatahtlikkust. Vastupidi, kui otsida Eesti Energiatele ühisnimetajat, siis on selleks kaastunne.

Näitus jääb avatuks 30. jaanuarini.

Näituse kuraator: Indrek Grigor
Graafiline disain: Andres Tali
Foto: Mark Raidpere
Koordinaator: Kristlyn Liier
Haridusprogramm: Kristel Sibul
Näituse meeskond: Richard Adang, Joanna Hoffmann, Margus Joonsalu, Jaanika Kuznetsova, Katrin Lõoke, Anti Saar, Peeter Talvistu, Kristo Tamm