fbpx

Dreaming of Babylon

18.03.2023–14.05.2023 

18. märtsist 2023 on Noore Tartu näitusesarja raames Tartu Kunstimuuseumi projektiruumis avatud Tõnis Jürgensi näitus „Dreaming of Babylon” / „Paabeli ulmad”

Näituse peamiseks lähtepunktiks on viimastel aastatel aina populaarsemaks saanud une digitaalne mõõtmine. Oma argielu harjumuste jälgimist võimaldab üha suurem valik tavakasutajatele pakutavaid seadmeid, nagu nutikellad, -võrud, -sõrmused, -kõlarid, tarkvaraäpid jpm. Need aparaadid jälgivad kasutajat ka siis, kui too magab, kogudes tasahilju andmeid tema uneharjumuste ja -tsüklite kohta. Pärast ärkamist saab kasutaja numbrites teada kui hästi ta magas – ning võrrelda enda sooritust ka teiste kasutajate tulemustega.

Ühest küljest aitab see küll tuua vägagi tervitatavat tähelepanu une haprusele ja magamisharjumuste olulisusele. Teisalt aga on kaheldava väärtusega nii une mõõtmisega kogutud andmete täpsus kui ka jälgimisseadmeid tootva heaolutööstuse tegelikud kavatsused. Lõppude lõpuks kuuluvad kogutud andmed nimelt suurfirmadele ja korporatsioonidele, kes saavad need kõigi eelduste kohaselt kolmandatele osapooltele edasi müüa.

Tundub, et uni, mis on siiani säilinud pealtnäha viimse müstilise pelgupaigana, kuhu kapitalism ei küündi, on salamahti saamas osaks jälgimisühiskonna mahhinatsioonidest. Une mõõtmisega on unenäod muutunud justkui mingi teise asja tootmise pelgaks kõrvalproduktiks,agu raadiosignaali ümbritsev müra või mahlapudelisse jäänud sete.

Näitusel „Dreaming of Babylon” / „Paabeli ulmad” käsitleb Tõnis Jürgens nii tänapäevases jälgimisühiskonnas lõputult kogutavate andmete kui ka üles märgitud unenägude nii-öelda järelelusid. Näitusesaali keskel on butafoorne magamistuba, mida täidavad kellegi elu jäljendid. Toas linastub film – stseenid inimtühjadel maastikel kõrguvatest serverikastidest –, mida saadavad ainiti muutuva narratiivina unenägude kirjeldused. Kord on need kunstniku enda päevikust võetud sissekanded, siis aga nende põhjal tehisintellektiga kahasse kirjutatud ulmad.

 

Tõnis Jürgens (snd 1989) on projektsionist, kirjutaja ja tühjusehuviline. Ta on omandanud bakalaureusekraadi kultuuriteaduse erialal Tallinna Ülikoolis ja magistrikraadi uusmeedia õppetoolil Eesti Kunstiakadeemias – ning veetnud täiendavalt aasta vahetusõpingutel Praha Kunsti-, Arhitektuuri ja Disaini Akadeemias (UMPRUM). Näitus on jätk Jürgensi käimasolevale loovuurimusele Eesti Kunstiakadeemia doktorikoolis.

 

Kuraator: Indrek Grigor
Graafiline disain: Laura Merendi
Koordinaator: Kristlyn Liier

Näituse meeskond: Richard Adang, Joanna Hoffmann, Katrin Lõoke, Jaanika Kuznetsova, Anti Saar, Kristel Sibul, Peeter Talvistu

Filmi meeskond: Joosep Ehasalu (heli), Erki Kase (operaatori assistent), Aadu Lambot (operaatori assistent), Fidelia Regina Randmäe (tegevprodutsent, värvimääraja)

Suur tänu: Toomas Jürgens, Raul Keller, Kalju Karl Kivi, Piibe Kolka, Paul Kuimet, Kulla Laas, Allan Proos, Mikk-Erik Saidla, Rene Tamm, Erko Valdmets

Toetajad: Balti Filmi- ja Meediakool, Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvuskultuuri fond, Jõelähtme vald, Kino Sõprus, Kuusalu vald, Paekivitoodete Tehas OÜ, Rae vald, Rahvusarhiiv, Silikaat AS, Tallinna Strateegiakeskus, Telia Eesti AS