fbpx

Tõnis Jürgensi näitus „Dreaming of Babylon” / „Paabeli ulmad”

18.03.2023–14.05.2023

18. märtsist 2023 on Noor Tartu näitusesarja raames Tartu Kunstimuuseumi projektiruumis avatud Tõnis Jürgensi näitus „Dreaming of Babylon” / „Paabeli ulmad”

Näituse peamiseks lähtepunktiks on viimaste aastate trend, une digitaalne mõõtmine. Oma argielu harjumuste jälgimist võimaldab üha suurem valik tavakasutajatele pakutavaid seadmeid: nutikellad, -võrud, -sõrmused, -kõlarid, -matid, äpid jpm. Need aparaadid jälgivad kasutajat ka siis, kui too magab, kogudes tasahilju andmeid tema uneharjumuste ja -tsüklite kohta.

Ühest küljest aitab une mõõtmine vägagi tervitatavalt tähelepanu pöörata magamisharjumuste olulisusele. Teisalt aga on mõõtmisega kogutud andmed ka ressurss ja kaup, mis suubub lõpuks jälgimisseadmete tootjate andmekeskustesse ning mida saab statistika ja turuinfona edasi müüa. Seega tähendab enda uneharjumuste jälgimine ja jälgida laskmine mingis mõttes ka une pealt töö tegemist.

Tundub, et uni, mis on siiani säilinud justkui viimse müstilise pelgupaigana, kuhu kapitalism ei küüni, on salamahti saamas osaks jälgimisühiskonna mahhinatsioonidest. Une mõõtmisega on unenäod muutunud justkui kõrvalproduktiks mingi teise asja tootmisprotsessis. Nagu raadiosignaali ümbritsev müra või mahlapudelisse jäänud sete.

Näitusel „Dreaming of Babylon“ / „Paabeli ulmad“ käsitleb Tõnis Jürgens nii jälgimisühiskonnas kogutavate andmete kui ka üleskirjutatud unenägude järelelusid. Näituse keskmes on butafoorne magamistuba, mida täidavad kellegi elu jäljendid. Toas linastub film – stseenid inimtühjadel maastikel kõrguvatest serverikastidest –, mida saadavad ainiti muutuva narratiivina unenägude kirjeldused. Kord on need kunstniku enda päevikusissekanded, kord viimaste põhjal tehisintellektiga kahasse kirjutatud ulmad.

Tõnis Jürgens (snd 1989) on projektsionist, kirjutaja ja tühjusehuviline. Ta on omandanud bakalaureusekraadi kultuuriteaduse erialal Tallinna Ülikoolis ja magistrikraadi uusmeedia õppetoolis Eesti Kunstiakadeemias. Täiendavalt on ta veetnud aasta vahetusõpingutel Praha Kunsti, Arhitektuuri ja Disaini Akadeemias (UMPRUM). Näitus on jätk Jürgensi käimasolevale loovuurimusele Eesti Kunstiakadeemia doktorikoolis.

 

Kuraator: Indrek Grigor
Graafiline disain: Laura Merendi
Koordinaator: Kristlyn Liier

Näituse meeskond: Richard Adang, Joanna Hoffmann, Aadu Lambot, Katrin Lõoke, Jaanika Kuznetsova, Anti Saar, Kristel Sibul, Peeter Talvistu

Filmi meeskond: Joosep Ehasalu (helirežissöör), Erki Kase (operaatori assistent), Aadu Lambot (operaatori assistent), Fidelia Regina Randmäe (tegevprodutsent, värvimääraja)

Suur tänu: Toomas Jürgens, Raul Keller, Kalju Karl Kivi, Piibe Kolka, Paul Kuimet, Kulla Laas, Hans-Gunter Lock, Mihkel Oksmann, Allan Proos, Mikk-Erik Saidla, Rene Tamm, Erko Valdmets

Toetajad: Balti Filmi- ja Meediakool, Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvuskultuuri fond, Jõelähtme vald, Kino Sõprus, Kuusalu vald, Paekivitoodete Tehas OÜ, Rae vald, Rahvusarhiiv, Silikaat AS, Tallinna Strateegiakeskus, Telia Eesti AS

 

Tõnis Jürgensi näitus „Dreaming of Babylon” / „Paabeli ulmad” Rahvusraamatukogu digikataloogis.

 

Näitusevaated
Fotod: Paul Kuimet
Vaata kõiki pilte siit

 

Meedia:

17.04.2023 „Kunstimuuseumi eriprogramm väärikas eas linlastele tuleb taas“ – Tartu Postimees

17.04.2023 „Seenioride reede kutsub Tartusse kunsti nautima“ – Postimees 60+

31.03.2023 „Seenioride reedel nägid eakad kaheksakümne aasta taguseid sõjakoledusi“ – Tartu Postimees

30.03.2023 „Väärikas eas kunstihuvilisi ootab ees eriprogramm” – Tartu Postimees

15.03.2023 „Tartu kultuuri lühiuudised” – Tartu Postimees

15.03.2023 „Kunstimuuseum avab kolm uut näitust” – Tartu Postimees

07.03.2023 „Tartu Kunstimuuseum avab kolm näitust” – SIRP