fbpx

Art Must Be Beautiful. Marina Abramovići valitud teosed

Kaasaegse kunsti festivalil ART IST KUKU NU UT ja Tartu Kunstimuuseumil on erakordsel hea meel teatada, et 15. septembril avatakse Tartu Kunstimuuseumis spetsiaalselt Tartu ja Eesti kunstipublikule koostatud väljapanek “Art Must Be Beautiful. Marina Abramovići valitud teosed”.

ART IST KUKU NU UTi toimkond on seadnud festivali üheks põhiideeks tuua Tartusse maailma kunstiajaloo mastaabis märgilist kunsti, ilma poleks võimalik rääkida kaasaegsest kunstist oma järjepidevuses. Festivali korraldajatena oli meie soov teha kohalikule kunstipublikule lühikeseks ajaks kättesaadavaks see, mis mujal maailmas on elementaarne. Üritame tuua perifeeriasse natukenegi seda, mis asub pidevalt tsentris, nii geograafilises kui intellektuaalses mõttes.

Festivali esimese kaasaegse kunsti klassiku näituse avalööki palusin kuraatorina andma performance-kunsti elava legendi Marina Abramovići. Soovisime alustada just nimelt Ida-Euroopa taustaga naiskunstnikust, kellega publik jagab minevikust tuttavat ideoloogiat ning kes loob vastukaalu kunstimaailma harjumuspärasele meestekesksusele. Tegelikult ajendas Marinat Tartusse kutsuma veel üks asjaolu – nimelt jagavad nii Marina kui ART IST KUKU NU UT festival sarnast etappi oma kujunemisloos – mõlemad on oma tegevusele hoo sisse saanud just üliõpilasgalerii seinte vahelt.

Tartu ja Eesti kunstipubliku jaoks kokkupandud valik on väike ja kompaktne ning toob vaatajani teoseid Marina loomingu mõlemast sooloperioodist. Töid valides soovisin peaasjalikult keskenduda Marina nägemusele kunstnikuks olemisest, oma positsioonist ühiskonnas ning kriitikast ootuste suhtes, mida ühiskond tihti kujutava kunsti ja laiemalt kultuuriproduktsiooni suhtes genereerib.

Näituse avamisele järgneb Babette Mangolte’i filmi “Marina Abramovići “Seitse lihtsat teost”” linastus Athena kinos algusega kl 19:00, sissepääs tasuta.

Näitusega kaasneb kataloog, mille on koostanud Rael Artel, toimetanud Tiiu Talvistu ning kujundanud Mikk Heinsoo. Kataloog sisaldab tekste järgmistelt autoritelt: Rael Artel, Wojciech Doroszuk, Kiwa, Reet Mark, Marge Monko, Bojana Pejic, Maria-Kristiina Soomre, Ewa Małgorzata Tatar ja Jelena Vesić.

Näitus “Art Must Be Beautiful. Marina Abramovići valitud teosed” poleks olnud võimalik ilma järgmiste inimeste ja organisatsioonide abi ja toetuseta:

Väga erilised tänud: Cecile Panzieri ja Sean Kelly galerii, New York
Tänud: Lauren Kelly, Jessica Ventura ja Sean Kelly galerii, New York; Sylvia Renner ja Moodsa Kunsti Muuseum (MoMA), New York; Theus Zwakhals ja Hollandi Meediakunsti instituut, Amsterdam.
Toetajad: Athena keskus, Avision AS, Barton & Guestier, Bauhof Group AS, Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstimuuseum, Hasartmängumaksu Nõukogu, Kultuuriministeerium, Müürileht, Prike AS, restoran Vassilissa, Saaremaa Vodka, Tartu Linnavalitsus, Tartu Üliõpilasmaja MTÜ, Ö­-stuudio

Lähem info näituse kohta:
Rael Artel
Näituse kuraator ja kaasaegse kunsti festivali ART IST KUKU NU UT kunstiline juht