fbpx

Ants Laikmaa pastellmaalid

Reedel, 19. detsembril kell 16.00 avatakse Tartu Kunstimuuseumi näitusemajas, Raekoja plats 18 uus näitus „Ants Laikmaa pastellmaalid“. Väljapanek tutvustab Tartu Kunstimuuseumi ja Eesti Kunsti Toetusfondi ühisprojekti raames konserveerimisprotsessi läbinud eesti kunsti klassiku teoseid.

Ants Laikmaa (1866–1942)  oli 20. sajandi alguse silmapaistvamaid eesti kunstnikke, kelle looming on valdavalt pastelltehnikas. Pastellmaali paber on pehme ja krobelise struktuuriga, et peen pastellkriidi tolm paberikiududele kinnituks. See tehnika võimaldas kiiret töötamist ja saadud mulje elavat edasiandmist.
 
Pastellmaalide konserveerimisprotsessi eesmärgiks oli säilivuse tagamine ja nende parem väljanägemine eksponeerimiseks. Maalide raamid olid halvas seisukorras, samuti oli pastellmaale mitmeid kordi välja võetud ja ümber raamitud, erinevatel näitustel esitlemiseks. Hoiuruumide mikrokliima, õhuniiskuse ja temperatuuri kõikumiste tõttu olid pastellmaalid deformeerunud (lainetasid) ja nii mõnigi töö puutus vastu klaasi.
 
Pastellmaalidel oli nii keemilisi kui mehaanilisi kahjustusi. Pastellitehnika puhul on välistatud igasugune märgtöötlus ja seetõttu ei saa keemilisi kahjustusi neutraliseerida, kuid vananemisprotsessi on võimalik aeglustada, vahetades välja vanad taustapapid kvaliteetsete arhiivipüsivate pappide vastu. Mehaanilised kahjustused parandati kuivparandusmeetodil. Kõik tööd raamiti uuesti, kasutades kvaliteetseid arhiivipüsivaid materjale. Vana klaas asendati nn. muuseumiklaasiga, mis on UV kaitsega ja mille pinnal ei peegeldu ümbrus ning mis lubab häirimatult nautida tööd.

ANTS LAIKMAA on eesti kunsti üks alustalasid, kes tegutses aktiivselt ka 20. sajandi alguse rahvuslikes ettevõtmistes. 20. sajandi künnisel oli ta üks esimesi eesti soost kunstnikke, kes pöördus tagasi kodumaale, et siin kunsti luua ning huvilistele kunstiõpetust jagada. 1903. aastal Tallinnas avatud ateljeekoolis jagas ta oskusi enam kui 400 kunstihuvilisele. A. Laikmaa juures said õpetust paljud eesti kunstiajaloos olulist rolli mänginud kunstnikud – Oskar Kallis, Aleksander Krims, Paul Burman, Nikolai Triik jt.

Näitus jääb avatuks 1.märtsini 2009.