fbpx

Anton Starkopf

Anton Starkopfi (1889-1966) näitus Tartu Kunstimuuseumis

Taas on võimalik tutvuda eesti skulptuuriklassikaga: reedel, 6. märtsil kell 16.00 avatakse Tartu Kunstimuuseumis Anton Starkopfi (1889-1966)  loomingut tutvustav näitus.

Käesoleval näitusel eksponeeritakse tema rikkalikust loomepärandist läbilõiget, mis kätkeb endas erinevaid teemasid ja materjaliilu. Seekordses valikus on kasutatud põhiliselt Tartu Kunstimuuseumi fondides olevaid töid. Väljapaneku kaks puuskulptuuri said restaureeritud tänu Eesti Kunsti Toetusfondile.

Anton Starkopf õppis kunsti Münchenis 1911-1912 ja Pariisis 1912-1913. Saksamaalt läbisõidul arreteeriti ta 1914. aasta augustis kui vaenuliku riigi alam ja interneeriti väikelinnas Wehlenis. Tänu eestkostele avanes tal võimalus töötada sealses kiviraiumistöökojas ning jätkas 1916-1918 töötamist sõjavangist kiviraidurina Rathenis,  Dresdenis, Berliinis. Tundub, et seal saadud tööalased kogemused aitasid tal end kodumaalgi kergemini skulptorina teostada.

1918 saabus Starkopf kodumaale ja järgmisel aastal aitas kunstnikel A. Tassa, K. Mäe, A.Vabbega  luua kunstikool „Pallas”, kus töötas skulptuuriõpetajana 1919-1940 ja direktorina 1929-1940, hiljem Tartu Riikliku Kunstiinstituudi õppeala ja skulptuurikateedri juhataja ning direktorina.. Eriliselt tuleb  tunnustada teda kui „Pallase” direktorit, kes vaatamata rasketele aegadele oskas kooli majandada. Starkopfi kui võimeka ja nõudliku pedagoogi käe alt võrsus terve rida isikupäraseid  skulptoreid, nagu F. Sannamees, H. Halliste, J. Hirv, A. Vomm, E. Jõesaar, E. Roos, jt.

A. Starkopf esines esmakordselt Eestis 1914. aastal, võttes alates 1919. aastast pidevalt osa kunstinäitustest nii Tartus kui mujal Eestis, samuti   eesti kunsti väljapanekutest mitmel pool Lääne-Euroopa kunstikeskustes. Starkopfi looming on algusest peale mitmekesine: ümarplastikas  ja reljeefis figuurid, portreed, loomaskulptuurid, hauasambad, pisiplastika. Materjalide valik on samuti aukartust äratav: puu, pronks, graniit, marmor, liivakivi, betoon, puumass, keraamika, tina, galvanoplastika.

Näitusega kaasnevad skulptuuri töötoad kuraatori A. Seppeti juhtimisel.

Anton Starkopfi näitus Tartu Kunstimuuseumis jääb avatuks 7. juunini.

 
näituse kuraator: Ahti Seppet