fbpx

Ann Audova (1904 – 2000) mälestusnäitus

Ann Audovat (1904-2001) võib pidada läbinisti Tartu kunstnikuks. Ta sündis 1904. aastal Tartumaal Vara vallas. 1924-1940 õppis kunstikoolis “Pallas” seda päriselt lõpetamata. Järgmised eluaastad kuni kunstniku surmani käesoleva aasta alguses möödusid samuti Tartus.

Tartuga seega aastakümneid seotud, ent ometi on Audova suutnud elada nii, et ka oma kodulinnas on ta jäänud suhteliselt tundmatuks, väljaspool Tartut elavast kunstipublikust rääkimata. Vähese tuntuse üheks põhjuseks on kindlasti olnud kunstniku soovimatus korraldada oma personaalnäitusi. Ülevaatenäitustel on ta muidugi esinenud, kuid nendest kildudest on raske terviklikku üldpilti kokku seada.

Käesolev näitus ei ole siiski esimene kunstniku isikunäitus. Kunstniku keeldu eirates korraldati üks sellistest 1994. aastal Tartu Kunstimuuseumis ja teine 2000. aasta sügisel Sebra galeriis. Ning nendel avanenud koondmulje kunstniku loomingust on hämmastavalt mõjuv.

Oma küllalt pika loomingulise tegevuse jooksul jäi kunstnik suhteliselt muutumatuks. Hämmastava järjepidevusega töötas ta juba päris alguses välja kujunenud motiivide kallal ning tema laadki muutus küllalt vähe. Lihvides ja täiustades oma suhet kujutatavasse saavutas ta küllalt kitsas teemade ringis- ühelt poolt hõõguvad natüürmordid, teisalt pruunis koloriidis portreed ning figuraalkompositsioonid- suure emotsionaalse sügavuse ja mõjujõu.

Kuraator(id) : Mare Joonsalu