fbpx

Alfred Kongo 100

Reedel, 29. septembril kell 4 avatakse Tartu Kunstimuuseumi näitusemajas, Raekoja plats 18 eesti kunsti klassiku, maalikunstnik Alfred Kongo (1906-1990) 100. sünniaastapäevale pühendatud näitus.

Näitusel on väljas valik Alfred Kongo õli-, tempera- ja guaššitehnikas teostatud töödest, mis on valminud aastatel 1939-90. Teosed pärinevad Tartu ja Eesti Kunstimuuseumi fondidest, samuti mitmetest erakogudest üle Eesti.

„Pallase” kunstikooli astus Alfred Kongo 1929. aastal ja lõpetas A. Vabbe õpilasena 1940. aasta sügisel. Eesti kunstiellu lülitus ta 1930ndate lõpul koos Elmar Kitse, Endel Kõksi ja Lepo Mikkoga, leides tunnustust kui isikupärase laadiga maalija. Veel enne kooli lõpetamist valmis Kongol Tartu Kommertsgümnaasiumi tellimusel ainsaks suuremõõtmeliseks teoseks jäänud pannoo „Kanepi maastik” (200×275 cm), mis on esmakordselt eksponeeritud ka käesoleval näitusel. Sobimatuna nõukogulikku loomereeglistikku järgnesid vaikimisaastad ja töö Tartu Kunstifondi nahaateljees. 1958. aastast peale esines A. Kongo taas näitustel. Tema esimene isikunäitus toimus Tartu Kunstimuuseumis 1966/67, mil Kongol täitus 60. eluaasta. Oli ju Alfred Kongo Kaarel Liimandi ja Andrus Johani eakaaslane, kuid kes oma kunstnikuteed alustas neist aga oluliselt hiljem.

Samas pühendas Alfred Kongo end aastakümneteks pedagoogiametile, õpetades arvukalt noori kunstijüngreid rohkem kui veerand sajandi jooksul kahes kunstiõppeasutuses – Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis jaTartu Kunstikoolis.

Kolmekümne viljaka kümnendi jooksul kujunes Alfred Kongost tunnustatud natüürmortide, lillede ja maastike meister, kes pallaslike traditsioonide põhjalt liikus sihikindlalt julgema värvikäsitluse ja vormiüldistuse suunas. Lihtsad, sageli korduvad motiivid – kimp lilli, üksikõis, puu või maja – maalis A. Kongo vaid talle omase sugestiivsusega tähendusrikkaks ja meeldejäävaks.

Ilmumas on ka Tartu Kunstimuuseumi väljaandena Alfred Kongo isikut ja loomingu tutvustav kataloog.

Alfred Kongo näituse raames toimuvad kooliõpilastele natüürmordi töötoad.

Näitus jääb avatuks 19. novembrini.

Näituse koostaja
Reet Pulk-Piatkowska

IV saali vaadeIV saali vaadeII saali vaade

Valik näitusest ilmunud retsensioone:

Eero Kangor: “King Kongo – maastike ja lillede kuningas”
http://www.ekspress.ee/viewdoc/4A9363762040F137C225720D00451E85

Indrek Grigor: “Härra Kongo plahvatuslikud vaikelud”
http://www.sirp.ee/index.php?option=content&task=view&id=4704