fbpx

Aivazovskist Kabakovini. Idanaabrid Tartmusi kogudes

7. aprillist on Tartmusi projektiruumis avatud näitus „Aivazovskist Kabakovini. Idanaabrid Tartmusi kogudes“. Näitusel eksponeeritud kunstnikud on mingil märkimisväärsel eluperioodil aktiivselt töötanud Venemaa territooriumil ning omamoodi on näitus täienduseks muuseumi esimesel korrusel praegu avatud näitusele “Ebamugavad küsimused. Kaasaegne kunst Venemaalt”.

Tartmusi kogus esindatud nimekate kunstnike seas on nii autoreid, kes töötasid aktiivselt Venemaa Keisririigis kui ka neid, kes nägid 20. sajandi alguse revolutsioonilisi muudatusi, samuti leiab näituselt kunstnikke, kes rajasid nõukogude kunsti ning maailma kontseptuaalse kunsti tähti.

Valik näitusel esindatud kunstnikest: Ivan Aivazovski, Aleksander Deineka, Natalja Gontšarova, Mihhail Larionov, Jelizaveta Kruglikova, Ilja Kabakov, Kukrõniksõ, Vladimir Makovski, Vera Muhhina, Dmitri Prigov, Valentin Serov, Ivan Šiškin, Vassili Tropinin jne

Kuigi Tartu Kunstimuuseumil ei ole olnud kunagi kindlat plaani ega eesmärki Vene kunsti kogumiseks, on erinevate situatsioonide kaudu muuseumi kogusse jõudnud väga mitmekülgne valik vene kunsti teoseid. Esimesed vene kunsti tööd, muuhulgas Mihhail Larionovi ja Natalja Gontšarova graafika ja akvarellid, kinkisid noorele muuseumile Pallase sõpruskonna kunstnikud. 1940ndate alguses toodi mõned tööd muuseumile eraisikute poolt, päästeti mahajäetud korteritest või mahapõlenud majade keldritest. Hiljem jaotati vene kunsti üleliidulise ostukomisjoni kaudu.Tipp kaasaegse kunstnike tööd, näiteks Ilja Kabakovi ja Dmitri Prigovi teosed, jõudsid muuseumisse legendaarse Tartu kunstikollektsionääri Matti Miliuse kollektsiooni kaudu.

Kuraator: Julia Polujanenkova

Näituse toimkond: Nele Ambos, Rael Artel, Karl Feigenbaum, Joanna Hoffmann, Mare Joonsalu, Margus Joonsalu, Hanna-Liis Kont, Heiti Kulmar, Kristjan Nagla, Kadri Mägi, Kristel Sibul, Peeter Talvistu, Piia Õunpuu.

Täname: Tiiu Talvistu

Lisainfo:
Julia Polujanenkova
Kaasaegse kunsti kogu hoidja
julia@tartmus.ee

Meediakajastus

R. Hanson, “Näitusel müttavad nähtamatud vene karud” – Tartu Postimees, 12. IV 2017

V. Lušin, “В Тарту открылась выставка “От Айвазовского до Кабакова”” – ETV+, 13. IV 2017

A. Toom, “Tartu Kunstimuuseumi varahoidlad peitsid endas varandust“ – Sputnik Eesti, 29. IV 2017

Raadio 4, raadiosaade “Tsitsernak” – 30. IV 2017