Noor Tartu: Sten Eltermaa

Sten Eltermaa foto- ja installatsiooninäitus “Brüsseli prelüüd” toob näitusekülastaja ette Brüsselis valitsushooneid koondava Eurokvartali arhitektuuri, selles peituvad võimujooned ja vastuolulisuse. Keskkonna, mille rangete müüride vahel Eestigi poliitikud ja esindusnäod 2017. aasta teisel poolel kestval Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise perioodil palju aega veedavad ning hooned, mida Brüsselis resideeruv kunstnik on tundma õppinud väljastpoolt. Administratiivhoonete anonüümne arhitektuur on aina aktuaalseks saamas ka koduses Eestis, kuhu kerkivad pilvelõhkujad, superministeeriumid ja peakontorid.

Eurokvartalit Brüsselis iseloomustavad klaasfassaadid, postmodernsed vormi- ja materjalimängud ja neutraalsust ning avatust taotlev arhitektuur. Samas ka suletud tsoonid, videokaamerad, mis kõike ning kõiki jälgivad ja salvestavad ning sõjaväepatrullid, kes tänavatel hambuni relvastatuna ümbrust kontrollivad. Eltermaa fotod kaardistavadki seda vastuolulist ruumi, mis taotleb avatust, olles samal ajal rangelt suletud. Materjalina domineerib nii Brüsseli valitsusasutuste arhitektuuris kui ka Eltermaa näitusel klaas, mis on olenevalt hoones toimuva iseloomult kas läbipaistev ja avatud või peegelduv ja suletud.

“Brüsseli prelüüd” ühendab näitusel ja arendab edasi Eltermaa varasemad projektid: “In Limbo”, mille keskne idee on territooriumi kui liminaalse ruumi kontuuride väljajoonistamine ning avaliku ja privaatse ruumi poleemika markeerimine ja arhitektooni, mis kujutab endast kahe klaasi vahele hermeetiliselt suletud vedelat värvi.

Tartmusi näitustesarja “Noor Tartu” eesmärk on pakkuda eneseteostusvõimalust Tartuga seotud noortele kunstnikele ning võimaldada esmast isikunäituse tegemise kogemust professionaalses kunstiinstitutsioonis.

Projekt on välja mõeldud ja teostatud ajavahemikus august-oktoober 2017.

Kuraator: Heiti Kulmar

Näitust toetab Tartu linn.

Lisainfo:

Heiti Kulmar
Tartu Kunstimuuseumi skulptuurikogu hoidja
heiti@tartmus.ee
+372 58581678