Metafoorid kodule

Eesti Vabariik tähistab aastal 2018 oma sajandat juubelit, seejuures on asjakohane mõtiskleda selle üle, mida tähendab tänasel päeval Eesti noorele kodu mõiste, kas ja kuidas seda endale luuakse, on see füüsiline paik või emotsionaalne olukord. Need küsimused on Tartu Kunstimuuseumi poolt Eesti Vabariigi sünnipäeva tähistamiseks kureeritava näituse „Metafoorid kodule” keskmes. Näitus kuulub ka EV 100 kunstiprogrammi.

Muutunud ühiskonnas on muutunud/muutumas ka kodu mõiste. Maailmas ringirändavad noored, olgu siis õppimiseks, töötamiseks või seiklemiseks, on justkui koduta. Veel enam – eemal ei olda mitte lihtsalt eksisteerivatest koordinaatidest või majakarbist, vaid kaugel ka perekonnast ja paljudest sõpradest, üldse  õigest tuttavast ning turvalisest. Seetõttu tuleb koduta noorel luua enese jaoks järjepidevalt kodu(tunde) asemele laiendusi, uusi süsteeme, et muuta võõrad ja/või ajutised paigad ning olukorrad koduselt tähendusrikkaks.

Need arengud ja teemad kajastuvad ka Eesti kaasaegse kunsti väljal tegutsevate silmapaistvate noorte kunstnike loomingus,. Nad ise elavad sageli välismaal või liiguvad üüripinnalt üüripinnale loomata pikemalt siduvad kokkuleppeid ja oma teoste kaudu kas püüavad (ümber) defineerida kodu olemust ja tähendust, igatsevad või otsivad kodutunnet või hoopis kahtlevad olemasoleva traditsioonilise kodu vajalikkuses ning sealjuures ka perekondlikes väärtustes, sest ei tunne end selles kontekstis enam ära.

Näituse eesmärk on tõsta esile Eesti noorema põlvkonna autorite loomingut, uurides tänapäeva elustiilis ning -korralduses toimunud muutuste mõju ja tagajärgi ning nende väljendumist Eesti kaasaegses kunstis.

Osalevad kunstnikud: Mari-Leen​ ​Kiipli​, Angela Maasalu, ​Keiu​ ​Maasik​, Marta​ ​Stratskas​, Kaspar​ ​Tamsalu​, Hanna​ ​Piksarv​, Johan​ ​Huimerind​, Ulla Juske, Eva Järv

Kuraator: Joanna Hoffmann
Näituse kujundaja: Paco Ulman
Graafiline disainer: Norman Orro