10. märtsist on Tartmusis avatud rahvusvaheline näitus „Ebamugavad küsimused. Kaasaegne kunst Venemaalt“. Väljapanek toob Tartusse Venemaal aktiivselt tegutsevate noorte kunstnike teosed, mis käsitlevad venekeelses ühiskonnas olevaid tabuteemasid alates seksuaalsusest võimu kriitikani. Näitus jääb avatuks 28. maini 2017.
Osalevad kunstnikud: Anna Andržievskaja, Aslan Gaisumov, Dmitri Fjodorov, Artjom Loskutov, Katrin Nenaševa, Alissa Joffe, kunstirühmitus „Zip“.
Kuraator: Julia Polujanenkova
Seitset kunstnikku ja üht kunstnike rühmitust ühendavad nende loomingus käsitletavad ühiskonnakriitilised teemad: kõik esindatud kunstnikud tegelevad küsimustega, mis ei ole Venemaal ametlikult keelatud, kuid on ühiskonnas tabud või tekitavad paljudes inimestes ebamugavust. Venekeelses infokeskkonnas jääb vastuoluliste teemade kajastus tihti ühekülgseks. Selles kontekstis pakuvad kunstnikud alternatiivset lähenemist ja pööravad tähelepanu aktuaalsetele küsimustele, mis puudutavad paljusid.
„Paljud kunstnikud Venemaal peavad arvestama, et kunstiteoste eksponeerimine võib kaasa tuua vahistamise, tihti toobki. Eurooplaste, sealhulgas eesti kunstnike jaoks, tundub mõeldamatu, et selline probleem võib olla loomeprotsessi lahutamatu osa,“ sõnab näituse kuraator Julia Polujanenkova.
Näitusel osalev kunstnik Artjom Loskutov organiseerib alates 2004. aastast apoliitilist rongkäiku „Monstratsioon“, kus inimesed väljendavad ennast absurdsete plakatite ja loosungitega. Kunstnike positsiooni paradoksaalsust ilmestab hästi tõsiasi, et Loskutov sai oma töö eest riikliku kunstipreemia „Innovatsioon“, kuid teda on sama aktsiooni korraldamise eest ka mitu korda vahistatud.
Kiiresti areneva rahvusvahelise karjääriga Aslan Gaisumov käsitleb oma videos „Volga“ põgenemise teemat, rääkides reaalse loo sellest, kuidas ta jättis koos perega maha oma kodumaa Tšetšeenia. Katrin Nenaševa performance’id ja aktsioonid räägivad karistussüsteemist, vanglatest ja militariseerimisest – teemadest, mille üle arutlemine hirmutab Venemaal paljusid.
Näitusega käib kaasas eesti-, inglise- ja venekeelne kataloog, mis sisaldab näituse kontseptsiooni ja eksponeeritud teoseid seletavaid ja kommenteerivaid tekste. Kataloogi on koostanud Julia Polujanenkova ja kujundanud Tnxalatte. Vaata kataloogi siit.
Näitusega kaasneb publiku- ning haridusprogramm. Aprillis toimub kunstniku Katrin Nenaševa projekti esitamine ja avalik diskussioon, Muuseumiööl tutvustab oma tegevust ja loomingut kunstnik Artjom Loskutov. Lisainfo ja registreerimine: kristel@tartmus.ee.
Konsultant: Juri Jurkin
Graafiline disain: Tnxalatte
Kujundaja: Jevgeni Zolotko
Näituse toimkond: Richard Adang, Nele Ambos, Rael Artel, Karl Feigenbaum, Katrin Hallas, Joanna Hoffmann, Margus Joonsalu, Hanna-Liis Kont, Heiti Kulmar, Jaanika Kuznetsova, Dan Rotar, Olesja Rotar, Kristel Sibul, Peeter Talvistu, Kristo Tamm, Urmo Teekivi, Piia Õunpuu.
Täname: Tiiu Talvistu
Näituse korraldamist toetavad Eesti Kultuurkapital, Polven Foods OÜ, Eesti Suursaatkond Moskvas.
Lisainfo:
Julia Polujanenkova
Kaasaegse kunsti kogu hoidja
Tel: 588 17807
Email: julia@tartmus.ee
Meediakajastus:
D. Malova, “В Тартуском художественном музее открывается выставка работ, расширяющих границы искусства”. – Kofe+, 9.III 2017
V. Lušin, “Выставка в Тарту призвана показать, что в Эстонии уровень свободы искусства выше российского“. – “Aktuaalne kaamera”, 9.III 2017.
R. Hanson, “Kunstitegu toob kaasa kinnipidamise“. – Tartu Postimees, 10. III 2017
S. Kivi, “Tartu kunstimuuseumi värske näitus tegeleb Venemaa tabuteemadega“. – “Aktuaalne kaamera”, 16. III 2017
T. Rander, “Tants kahe masinavärgi vahel” – Sirp, 7. IV 2017