fbpx

Alates 1. augustist töötab Tartmusi skulptuurikoguhoidjana Annegret Kriisa. Palusime tal tutvustada ennast, skultpuurikoguhoidja ametit ja Tartmusi skultpuurikogu!

Tutvusta ennast! Mis sind huvitab skulptuurikoguhoidja ameti juures? Kuidas sa siia jõudsid? Millised on sinu hobid?

Olen lõpetanud Tartu Ülikoolis kunstiajaloo (bakalaureus) ja arhiivinduse (magister). Siiani töötasin Tartu Kunstimuuseumis raamatukogu- ja arhiivide hoidjana. Kandideerisin skulptuurikogu hoidjaks, kuna teadsin, et tahan kindlasti jätkata töötamist muuseumis ning skulptuurikogu pakub piisavalt uusi väljakutseid. Arvuliselt pole tegemist kõige suurema muuseumi koguga, kuid see on füüsiliselt kõige raskem kogu.

Minu vaba aeg möödub enamasti trennis. Olen viimased neli aastat käinud Tartu Budoklubis enesekaitse ja võitluskunstide trennis. Tegemist on väga mitmekülgse trenniga, kus on ühendatud erinevaid võitluskunste (karate, jiu-jitsu, MMA, silat). See trenn paneb mind pidevalt ennast ületama ja on muutnud vaimselt palju tugevamaks. Lemmikuteks on saanud jalalöökide ja maasvõitluse trennid.

Mida teeb skulptuuikoguhoidja?

Skulptuurikogu hoidja põhiliseks ülesandeks on tagada teoste füüsiline korrashoid ja jälgida, et hoidlates oleks võimalikult head tingimused, et säiliks skulptuuride algupära. Oluline on ka hoidlates tööde paigutamine, et need oleksid võimalikult kergesti leitavad. Vastavalt vajadusele tuleb skulptuure laenutada näitustele nii Eesti kui välismaa muuseumidesse ja korraldada tööde transport. Samuti tuleb kogu võimalikult palju tutvustada avalikkusele, mis tähendab tööde eksponeerimist näitustel ning osalemist erinevates projektides (skulptuuripargi rajamine Raadile). Ideaalis tuleks tegeleda veel teadustööga.

Milline on siiani sinu lemmik skulptuur Tartmusi kogust?

Antud hetkeks olen  jõudnud tutvuda terve koguga, kuid ühte lemmikteost on väga raske valida. Kogus on väga palju Anton Starkopfi skulptuure ja silma on jäänud mõned tema naisfiguurid.

Kui palju skulptuure kuulub Tartmusi kogusse?

Hetkel on kogus 1607 skulptuuri, nende hulgas ka tarbekunsti, töid keraamikutelt ja metallikunstnikelt.

Mis on skulptuuride säilitamiseks olulised tingimused? Millises keskkonnas peavad skulptuurid olema? Kuidas skulptuure transporditakse?

Tartu Kunstimuuseumi skulptuurikogus on väga erinevatest materjalidest teoseid (näiteks puu, pronks, betoon, liivakivi, kips, tekstiil) ja seega on üsna keeruline tagada kõikidele materjalidele sobivad klimaatilised tingimused.

Näitena võin välja tuua mõne materjali tingimused:

  • Puit +18C ja õhuniiskus 55% RH
  • Metall +18C ja õhuniiskus alla 40% RH
  • Kips +18C ja õhuniiskus 50% RH

Tööde transportimisel on oluline need kõigepealt hoolikalt pakkida, et liikumise ajal oleksid skulptuurid võimalikult stabiilselt, vältimaks tööde kahjustumist. Enamasti kasutatakse mullikilet ja tavalist kilet. Väljaulatuvad osad tuleb eriti hoolikalt pakkida, et midagi küljest ei murduks. Seejärel saab tööd pakkida kas plastikust või puidust kastidesse. Raskeimaid teoseid tuleb riiulitelt laaduriga alla tõsta.

 

Tartmus soovib Annegretile edu uues ametis!