Loe edasi
Tartu Kunstimuuseum
Avaleht Ajalugu Näitused Üritused Haridus Trükised Kogud Virtuaalnäitus
Ado Vabbe 'Arlekiin', akvarell 1924
Näitused TKMi Viltuses majas
Tartu, Raekoja plats 18
Telefon: 5881 7811

Valik Tartu Ülikooli Kunstide osakonna ja Tartu Kõrgema Kunstikooli lõputöödest

Traditsiooniliselt ja seekord juba viiendat aastat eksponeerib Tartu Kunstimuuseum oma esimese korruse näitusesaalides suve esimestel kuudel kunstnikudiplomi omandanud noorte koolilõputöid.

Tartus on võimalik kõrgemat kunstiharidust omandada kahes õppeasutuses – Tartu Ülikoolis (TÜ) ja Tartu Kõrgemas Kunstikoolis (TKK). TÜ kunstide osakonna maalikunsti õppetoolis vormitakse kolme õppeaastaga klassikalisi maalikunstnikke. Rakenduslikus Tartu Kõrgemas Kunstikoolis on erialade valik laiem, õppida saab audiovisuaalsete kunstide, disaini ja rakenduskunsti, konserveerimise ja restaureerimise ning vabade kunstide õppesuunal.

2006.a. lõpetajaid oli nelikümmend kaheksa, neist 8 TÜ ja 40 TKK kasvandikku. Kahe kooli ühisnäitusel on väljas poolte teosed, ja vaid praktiline pool lõputööst, kuigi tervikusse kuulub põhjalik ja osade puhul hindamiskomisjoni poolt eraldi äramärkimistleidnud teoreetiline osa, portfoolio kujul. Kuigi tavaliselt on lõputöö puhul tegemist kolmest või rohkemast teosest koosneva komplektiga, tuli ruumikitsikuse tõttu nendegi sees teha omakorda valikuid. Osade noorte looming jäi eksponeerimata nende kohaspetsiifilisuse või mõõtmete tõttu.

Näituse üldpildi taustal tuleb tõdeda, et oma loometee alguses on rida huvitavaid ja lootustandvaid loojanatuure. Maalijatest köidavad meeli Eva Labotkini (TÜ) suureformaadilised poolaktid, jõuliselt tervitamas sisenevat näitusekülastajat, ja Andrus Raagi(TÜ) meditatiivsusest rasked figuraalsed kompositsioonid. Juba kaitsmisel alanud ja jätkuvalt võiks polemiseerida Maria Arusoo (TÜ) tekstivormi valatud taieste üle. Perelugudest inspiratsiooni saanutena on valminud uurimislusti pakkuv Triin Paumeri (TKK) padjakoomiks ja Helena Tootsi (TKK) rikkalikud rõivakomplektid. Kunstisõbral on harukordne võimalus lehitseda oma ala asjatundjatelt vaid kiidusõnu esile kutsunud Eva Jakovitsi (TKK) tekstiilist kunstnikuraamatut. Eesti luuleklassika on saanud väärika kujunduse Katrin Ehaste (TKK) käe läbi.

Kõrge professionaalse teostusega ja visuaalse lahendusega köidavad Liisa Kuusiku (TKK) värvierksad, mustriliseks perforeeritud kaubaalused, pigem skulpturaalsed objektid, ja Ülle Alliku (TKK) praktilisest vajadusest sündinud töö, mis kasutatav nii mootorratta- kui seljakotina, kusjuures autorite poolt väljatöötatud tehnoloogiatele võib ennustada laiemat läbilööki.

Teada-tuntud on Tartu Kõrgema Kunstikooli restaureerimistegevus, meenutagem Karlova ajalooliste usteprojekti. Ka tänavustest lõpetajatest neli noort A. Porila, J. Kõivistik, J.Turu ja P.-R. Dolenko tõestasid end kiiduväärt meistritena manuaalsete oskuste ja uuenduslike võtetega. Paraku on näitusel kõigest tehtust võimalik kajastada vaid väikest osa.

Tänapäevaste tehniliste võimalustega käsikäes on liikunud Vivian Klimuševa (TKK), kelle Saadjärve tutvustav töö oma näitlikkusega igati järgimist väärib.

2006. aasta lõpetajad on omad valikud teinud ja jääb loota, et kohtume nendega üsna pea järgmistel näitustel.



Reet Pulk-Piatkowska



Valik näitusest ilmunud retsensioone:

Liisa Kaljula "Kas ma võin edasi maalida või mitte?": artishok.blogspot.com 20. juuni 2006
http://artishok.blogspot.com/2006/06/kas-ma-vin-edasi-maalida-vi-mitte.html

Indrek Grigor "Tartu Kõrgema kunstikooli vähem ja rohkem tarbitavad lõputööd":artishok.blogspot.com
26. juuni 2006
http://artishok.blogspot.com/2006/06/tartu-krgema-kunstikooli-vhem-ja.html#links

Indrek Grigor "I Must Fashion": artishok.blogspot.com 27. juuni 2006
http://artishok.blogspot.com/2006/06/i-must-fashion.html

Maarin Ekterman "Veel üks kommentaar": artishok.blogspot.com 24. juuli 2006
http://artishok.blogspot.com/2006/07/veel-ks-kommentaar.html#links


majutab
offline.ee