Loe edasi
Tartu Kunstimuuseum DOKUMENDIREGISTER   EESTI KEELES 
Avaleht Ajalugu Näitused Üritused Haridus Trükised Kogud Virtuaalnäitus
Kivisilla Pildigalerii
2014 näitused
2013 näitused
2012 näitused
2011 näitused
2010 näitused
2009 näitused
2008 näitused
2007 näitused
2006 näitused
2005 näitused
2004 näitused
2003 näitused
2002 näitused
2001 näitused
Näitused TKMi Viltuses majas
Tartu, Raekoja plats 18
Telefon: 5881 7811
Loodusmaagia – müstilised hetked Eesti kunstis
Kuraator(id) : Rauno Thomas Moss
27.03.2014 - 08.06.2014
Muuseumi II korrusel avatav kunstnik Rauno Toomas Mossi kuraatorinäitus "Loodusmaagi – müstilised hetked Eesti kunstis" on mõtisklev ning ülevaatlik pilguheit eesti kunstnike kujutatud visioonidele loodusest kui elavast olendist, tuues esile looduse ning inimese vahekorra müstilisted hetked. Realiseerununa läbi kunstniku loomingu on need teosed aimdusteks transtsendentsest – sõnu kirjeldamatust kõrgema ja suurema väe tajumusest.

Näitusele valitud töid võib vaadata kaadritena ühest suuremast loodusmaagia dokumentaalfilmist läbi kolme aastasaja (19. sajandist kuni 21. sajandi alguseni) Eesti kunstis. Paratamatult peegeldab antud valik sotsiaalseid tõekspidamisi, eetilisi ja esteetilisi väärtusi, eestlase enese arusaamu oma kodumaast ja iseendast oma olevikus. See on tõdemus maa maagiast, mis on kõigi meie kasvupinnaseks läbi minevikus elanud esivanemate ja nende pärimuste ning väljendab samas ka meie tuleviku lootusi ja hirme.

Kõik kokku mõjub esmasel pilgul eklektiliselt, kuid samas halastamatult kultuurikihte ja sotsiaalseid norme läbistava sisselõikena. Näitus on kummardus eestlases säilinud eripärasele loodustunnetusele ja tehtud lootuses, et selle maagia tajumus pole meie sügaval sisimas veel kadunud.

Maagilisi hetki eesti kunstis on tajunud Amandus Adamson, Jüri Arrak, Inga Aru, August Hagen, Anna Hõbemäe, Jaan Elken, Kreg A-Kristring, Kristiina Kaasik, Oskar Kallis, Epp-Maria Kokamägi, Woldemar Krüger, Kadri Metsik, Peeter Mudist, Konrad Mägi, Tiiu Pallo-Vaik, Aleksander Promet, Kaljo Põllu, Kristjan Raud, Lembit Saarts, Lembit Sarapuu, Ahti Seppet, Ülo Sooster, Imat Suumann, Balder Tomasberg, Jaan Toomik, Välko Tuul, Ado Vabbe, Aili Vint, Toomas Vint ja Tõnis Vint. Kunstiteosed pärinevad Eesti ja Tartu Kunstimuuseumi kogudest ja kunstnikelt.   
majutab
offline.ee