Arkadio Laigo (1901-44), 1930-ndate aastate üks huvitavaimaid graafikuid, õppis Pallases 1922-27 N.Triigi käe all küll maalikunsti, kuid 1930-ndate aastate esimesest poolest hakkas tegelema graafikaga, mille eksperimentaalne pool pakkus talle eneseavaldamiseks suuremaid võimalusi. A.Laigo puugravüürid on eesti graafikas erilised, neid pole võimalik ära vahetada ühegi teise kunstniku töödega. Eriline pole üksnes geomeetriline lõikelaad, vaid ka figuurikäsitlus - kuivõrd kunstnik armastab kujutada inimest. Tema inimesed on kõvasti kahe jalaga maa pääl, kandilised, laiaõlgsed, pisut kohmakad, kujutatud enamasti en face. Laigo valitud motiividki on erilised: muusikud, tsirkuseartistid, kalarappijad, naised tualetti tegemas. Üks tema tuntumaid töid on Pariisi bukinistid. Tuntud ja oodatud olid ka Laigo raamatukujundused, mida ta on loonud enam kui kümnele raamatule. Lugeja kohtub nendega ka Fr.Tuglase Väikese Illimari raamatut avades.
Arkadio Laigo võitis oma puugravüüridega kiiresti tunnustuse mitte ainult Eestis, vaid ka välismaal. 1936/37 Varssavi puugravüüride näitusel sai Laigo audiplomi, niisamuti 1938 Chicago rahvusvahelisel linool- ja puugravüüride näitusel. 1938 määrati talle Eesti Raamatufondi auhind.
1935 anti Võrus välja A.Laigo puugravüüride mapp 10 tööga. Selles on esitatud parimad lehed, mida võib näha ka sellel näitusel. |