fbpx

Betoonist võlutud. Ehitusinsener August Komendant

05.11.2022–26.02.2023

Näituse „Betoonist võlutud. Ehitusinsener August Komendant“ eksponeerimine Tartu Kunstimuuseumis annab võimaluse tutvustada kohalikule publikule maailmanimega ehitusteadlase ja -konstruktori olulisi töid. Tartut võib tinglikult pidada Eesti „Komendandi pealinnaks“ – linnas on tänaseni säilinud koguni neli hoonet, mis kavandati August Komendandi poolt või tema osalusel. See on rohkem kui mis tahes teises Eesti linnas. Tartu hoonetest tähtsamad on Eesti Rahvamuuseumi vahetus läheduses paiknev endine Lennuväe raudbetoonangaar (valmis 1936) ning tänaseni kasutusel olev viljaelevaator (1941). Samuti osales Komendant endise loomaarstiteaduskonna haavakliiniku (eelprojekt Paul Mielberg, autorid Alar Kotli, Manivald Loite, 1938) ning veetorn-elamu (arhitekt Voldemar Tippel, 1940) projekteerimises.

August Komendant (1906–1992) oli Eesti-Ameerika ehitusinsener, kes koostöös tuntud arhitektide ja inseneridega kavandas mitu 20. sajandi arhitektuuri meistriteost. Tema erialane karjäär vältas üle poole sajandi 1930ndatest 1980ndateni ja kattus ajastuga, mida iseloomustab moderniseerumine, linnastumine ja tehnoloogia kiire areng.

 

Näitus on koostöös Eesti Arhitektuurimuuseumiga.

 

Kuraator: Carl-Dag Lige (Eesti Arhitektuurimuuseum)
Näituse kujundus: Tomomi Hayashi ja Andrea Ainjärv (HGA)
Graafiline disain: Marje Eelma (Tuumik Stuudio)
Koordinaator: Kristlyn Liier

 

Päisepilt: Riigi Viljasalve elevaator Tartus, projekt August Komendant, Ernst Kesa, 1939–1941, perspektiivjoonistus © Pennsylvania ülikooli arhitektuuriarhiiv