fbpx

Raivo Kelomees. Mõõtmised

Raivo Kelomees (s. 1960) on eesti kunstnik ja kunstikriitik, kelle erilise huvi keskpunktis on olnud videokunst, elektrooniline kunst ja digitaalne kunst.

Kunst alati sünnib omas ajas. Kuna järjest rohkem meie tänasest igapäevaelust on seotud erinevatel viisidel tehnoloogiaga, siis paljud kunstnikud on hakanud seda kasutama ka oma teoste tegemisel. Juba mõnda aega ei ole kunstiks vaid maal või joonistus, vaid me võime kunstinäitustel näha nii fotot, heli, videot, kui ka arvutimänge.

Raivo Kelomees. Mõõtmised. 1993. Kaadrid videost, 10m20s

Tegemist on kümne minuti pikkuse videoga, kus kunstnik kõnnib peamiselt Tallinna ja Tartu linnaruumis ringi ja üritab oma haardesse saada objekte, mida reaalses elus ei saaks kätte võtta, sest need on liiga suured. Nagu näiteks korsten, laululava, raekoda, ülikool, tramm, teletorn. Kuid kuna kunstnik seisab kaamerale lähedal ja haaratavad objektid kaugel, tekib visuaalne efekt, kus võimatu saab teoks.

Perspektiivi põhimõte: mida kaugemal on objekt vaatlejast, seda väiksemana on ta kujutatud pildil, ning mida lähemal on objekt vaatlejale, seda suuremana on ta kujutatud pildil.

 

 

Võimatu saab teoks.

  1. Sul läheb vaja: pildistamiseks telefon või fotoaparaat, vähemalt üks kaaslane jalutuskäiguks.
  2. Laupäev on sobiv päev koos oma perega pärast pikka toas istumist ette võtta üks jalutuskäik vabas õhus (palun järgida eriolukorra reegleid).
  3. Leidke oma teekonnal suuri objekte (näiteks majad, puud, postid, autod jne), mida saaks „mõõta“. Üks sinu pereliige võiks olla see, kes hakkab „mõõtjaks“, ja teine on pildistaja, kes juhendab teda, et leida õige asend. Proovige erineva suuruse ja kujuga objekte „mõõta“.
  4. Nautige jalutuskäiku.
  5. Postita Facebookis või Instagramis #ükskunstiteospäevas #tartmus (las ema või isa aitavad sind sellega)