fbpx

Karin Luts. Ootajad

Kunstnik Karin Lutsu (1904 – 1993) maalilooming on omanäoline ja huvitav. Tema poolt maalitud portreedelt ja figuraalkompositsioonidelt võib leida ilmekaid inimtüüpe ning tema natüürmordid on värvikad. Suurepärase joonistajana tegi ta ka mitmeid raamatuillustratsioone. Kuid lisaks kunstile Karin Lutsule meeldis ka kirjutamine. Alguses pidas ta päevikut, kuhu kirjutas üles oma igapäevaseid mõtteid, kuid hiljem hakkas ta lisaks ajalehtedele kirjutama kunstist ja kunstinäitustest. Karin Luts tõestas veenvalt, et ka naised võivad kunstnikuna edukad olla.

Karin Luts. Ootajad. 1943. Õli lõuendil. 50 x 61cm

See maal kujutab kolme inimest istumas pingil mere ääres. Nad ootavad midagi. Miks nad ootavad? Keda nad ootavad? Võibolla ootavad nad laeva, mis viiks neid üle mere. 1944 oli aasta, mil paljud eestlased pidid oma kodudest lahkuma põgenedes saabuvate nõukogude sõdurite eest üle mere Rootsi või Soome. Üks lahkujatest oli ka Karin Luts.

Pingil istujad näivad murelike ja mõtlikena. Millised võiksid olla nende mõtted enne pikka merereisi? Kas istuvad sinu arvates vaikides või vestlevad omavahel? Millest nad rääkida võiksid?

 

 

Lugu jätkub koomiksis

  1. Sul läheb vaja: A4 paberileht, harilik pliiats, kustukumm, must marker.
  2. Prindi välja paberileht koomiksiruutude ja loo algusega siit: Lugu jätkub koomiksis. Või joonista ise A4 paberile sobiv ruudustik.
  3. Mõtle välja lugu, mis saab esimeses ruudus olevate tegelastega edasi. Kas nad istuvad edasi või lähevad ära? Või tuleb hoopis keegi nende juurde? Mida nad omavahel räägivad? Lugu võiks olla lihtne ja lühike.
  4. Joonista pildirida loogilises järjestuses just nagu me raamatuteski teksti loeme: alustades vasakul üleval nurgas olevast pildiruudust ja liikudes järgmisena sellest paremal pool oleva ruudu juurde. Nii saab koomiksi lugeja hiljem sinu lugu õigesti lugeda. Alusta joonistamist hariliku pliiatsiga, siis saad vajadusel veel kustutada ja parandusi teha, kui vaja.
  5. Koomiksi jutu- ja mõttemullide tegemisel on üheks reegliks see, et enne peab teksti ära kirjutama ja siis sellele joone ümber tõmbama. Muidu võib juhtuda, et juba joonistatud mulli sisse ei mahu tekst ära.
  6. Kui hariliku pliiatsiga on koomiks ära joonistatud, siis võib soovi korral selle musta markeriga üle joonistada.
  7. Pildista oma koomiksit ja postita Facebookis või Instagramis #ükskunstiteospäevas #tartmus (las ema või isa aitavad sind sellega)