fbpx

Lola Liivat. Protestilaul

Lola Liivat (s 1928) on maalikunstnik, kes juba üle 60 aasta tagasi (täpsemalt aastal 1957) avastas enda jaoks abstraktse kunsti. Kuigi aegade jooksul on tema piltide käekiri palju muutunud, siis veel praegugi maalib ta suuri maale, millel pole kujutatud konkreetseid esemeid, kuid neil võib näha erinevaid värvipindasid, jooni ja kujundeid. Eriti meeldivad Lola Liivatile sinine ja punane värv.

Abstraktsionism on kunstivool, kus looduse jäljendamise asemel väljendatakse tundeid ja meeleolusid kasutades selleks värve, jooni, punkte, pindasid ja rütme.

Lola Liivat. Protestilaul. 1962. Tempera papil. 76,8 x 96 cm

Selle maali maalis Lola Liivat siis, kui ta oli veel noor ning katsetas erinevaid abstraktse kujutamise tehnikaid ja võtteid. Sellist maalilaadi nimetatakse ka tegevusmaaliks, sest oluline ei ole ainult see, milline töö lõpuks valmis saab, vaid ka see kuidas see sünnib. Kunstnik on asetanud pildipinna põrandale ja hakkab pintsliga erinevaid rütmilisi liigutusi tehes värvi paberile tilgutama. Värvitilgad satuvad üksteise peale ja kõrvale. Tekivad erinevad kihid. Siin väga palju juhuslikkust ja selles on oma võlu.

Vaata seda maali ja ütle, mida sa sellel näed? Aga kui sa vaatad seda paar sammu kaugemalt või pisut silmi kissitades? Kas siis näed midagi muud? Kas sinu ema ja isa näevad sellel maalil samu asju, mida sinagi? Kirjeldage üksteisele seda, mida nägite. Kindlasti näevad erinevad inimesed sama pilti erinevalt.

 

 

Hoogsad jooned

  1. Sul läheb vaja: värvilised pliiatsid või vildikad, A3 paber, 3 täiesti juhuslikku väikest eset sinu asjade hulgast.
  2. Leia oma asjade hulgast 3 erinevat eset ja paiguta nad vabalt valitud kohtadele paberile.
  3. Võta värvipliiats või vildikas ja hakka tõmbama ühte pikka katkematut joont ilma joonistusvahendit paberilt tõstmata ümber nende kolme eseme. Võid ette kujutada, et oled ralliauto, mis kihutab väljal erinevaid radu pidi, aga ei tohi otsa sõita neile kolmele objektile.
  4. Kui sulle tundub, et selle värviga on saanud juba päris hea joonte rägastik pildile, siis paiguta need kolm eset samal paberil muudele kohtadele. Võta teist värvi joonistusvahend ja hakka joonistama uut pikka katkematut joont ümber nende.
  5. Korda sama tegevust veel kord: liiguta esemeid paberil ja muud värvi joonistusvahendiga tõmba pikk katkematu joon.
  6. Võid korrata ka neljandat või viiendat korda. Just täpselt nii palju kui sulle tundub, et see pilt on sinu jaoks valmis.
  7. Mõtle oma tööle vahva pealkiri.
  8. Pildista ja postita Facebookis või Instagramis #ükskunstiteospäevas #tartmus (las ema või isa aitavad sind sellega)

haridus