fbpx

Konrad Mägi. Vilsandi maastik.

Kunstnik Konrad Mägi (1878– 1925) on üks Eesti kunstiajaloo kõige olulisemaid maalikunstnikke. Ta mõjutas oluliselt nii oma aja kunsti, kui ka seda, kuidas pärast teda maalima hakati. Kõige rohkem võib tema maalidel näha erinevaid maastikke: nii Eestimaa erinevaid paiku, kui ka Norra ja Itaalia vaateid. Aga ta on teinud ka mitmeid portreid. Konrad Mägi on öelnud, et maal algab siis, kui on värv. See tähendab, et teda ei huvitanud, kui äratuntavad on objektid tema maalil, vaid millised on seal värvid ja nende omavaheline koosmõju. Ka kasutas ta tolle aja kohta väga erksaid ja puhtaid värvitoone.

Konrad Mägi. Vilsandi maastik. 1913-14. Õli, lõuend. 69,5 x 94,2 cm

Selle pildi maalis Konrad Mägi siis, kui viibis kahel suvel (1913 ja 1914) Saaremaal, et parandada seal oma halvenenud tervist. Me ei tea, kummal neist suvedest ta selle maalis, sest tihtipeale jättis kunstnik oma töödele oma nime ja aastaarvu kirjutamata.

Vaata seda maali võimalikult lähedalt. Mida sa näed? Ilmselt näed sa väga palju erinevat värvi täppe. Maal on sellepärast täpiline, et kunstnik on seda maalinud väga lühikeste pintslilöökidega. Kui palju erinevat värvi täppe sa näed? Nimeta neid värve, mida sa ära tunned. Millist värvi täppe tundub kõige rohkem olevat? Aga mitut erinevat tooni sinist on sellel maalil?

Nüüd astu samm või kaks ekraanist eemale ja vaata sama maali kaugemalt. Mida sa nüüd näed? Kuigi lähedalt nägid sa peamiselt väikeseid värvitäppe, siis kaugemalt vaadates sulavad need täpid kokku suviseks Vilsandi maastikuks kivide, mere ja tuletorniga.

 

 

Täpiline maastik

  1. Sul läheb vaja: guaššvärvid, väiksed või keskmise suurusega pintslid, veetops vee jaoks, värvipalett (selleks sobib hästi näiteks papptaldrik), A3 paber, pliiats ja kustukumm ette joonistamise jaoks.
  2. Joonista vajadusel paberile ette üks maastikupilt. Joonista pigem suuremaid objekte, detailsete ja väikeste pindade guaššvärvidega värvimine on keeruline. Aga sa võid alustada ka kohe maalimisega kui sulle tundub, et sa ei vaja joonistust.
  3. Sega värvipaletil endale sobivaid värve. Proovi maalides mitte pikki pintslitõmbeid teha, vaid ainult täppe.
  4. Sa nägid, et Konrad Mägi kasutas ühe värvipinna sees erinevat tooni värvitäppe. Proovi ka sina maalida nii, et näiteks roheline muru ei oleks maalitud vaid ühte värvi roheliste täppidega, vaid seal leiduks mitut erinevat tooni täppe – ka päris looduses pole muru ühtlaselt ühte rohelist värvi.
  5. Pilt on valmis siis kui ei ole jäänud järgi ühtegi suurt valget paberipinda. Lase pildil kuivada.
  6. Kirjuta tööle oma nimi ja aastaarv.
  7. Pildista oma maali ja postita Facebookis või Instagramis #ükskunstiteospäevas #tartmus (las ema või isa aitavad sind sellega)

haridus